Stadium MK
Stadium Way
W, Bletchley
Milton Keynes
MK1 1ST
www.matchroompool.com - facebook - twitter - youtube - instagram - brackets
www.sky.com
www.stadiummk.com
Sunday - Thursday 6-10 June 2021
Naoyuki Oi - Japan
Photography courtesy of ©Taka Wu/Matchroom Multi Sport - used with permission.
Click the image to view the larger photograph - use "back" to return here.
Oi Defeats Filler, Van Boening Marches On At World Pool Championship
Report by Nick Teale - Matchroom Multi Sport
All photography - ©Taka Wu/Matchroom Multi Sport
Naoyuki Oi knocked Joshua Filler out of the World Pool Championship at the last 32 stage, while Americans Shane van Boening and Skyler Woodward won through to the last 16 at Marshall Arena, Milton Keynes.
Oi inflicted an 11-6 defeat on Germany’s Filler, a recent World Cup of Pool winner and the 2018 World Champion. That sets up the popular Japanese player with a last 16 match against Spain’s Francisco Sanchez-Ruiz, who ended the dreams of four-time Mosconi Cup winner Karl Boyes, who was beaten 11-3.
“I am really happy with the win, it was the best match I have played in the tournament and I am looking forward to the next round,” said Sanchez-Ruiz. “I knew it would be a tough match but I played perfect at the beginning of the match. This is the most important tournament of them all and it would be a dream to win it.”
Share this article on FaceBook
"Read More..." for the details.
Skyler Woodward defeated Bahram Lotfy 11-4 and will now meet Roberto Gomez, who beat Singapore’s Aloysius Yapp 11-7. Woodward’s Mosconi Cup USA teammate Van Boening continued his run of fine World Championship form with an 11-4 win over Lithuania’s Pijus Labutis.
Albin Ouschan registered an 11-7 success over Germany’s former World Champion Thorsten Hohmann, and Marc Bijsterbosch beat Billy Thorpe in a hill-hill thriller. Ouschan’s Austrian compatriot Max Lechner came from 9-5 down to Brit Elliot Sanderson to win 11-9.
There was a big win for Kuwait’s Omar Al Shaheen who beat Chris Melling 11-10 despite having missed an easy 9 to win a rack earlier.
The last 16 plays from midday on Wednesday, with Sanchez-Ruiz facing Oi on the TV table before Skyler Woodward plays Roberto Gomez, live on Sky Sports, DAZN and Matchroom.Live. The quarter-finals will then take place in the evening session from 6pm.
The full draw and brackets for the knockout stages can be found at matchroompool.com, along with live scoring throughout the event.
follow Matchroom Pool on Facebook, Twitter, Youtube and Instagram.
Francisco Sanchez Ruiz - Spain
Click the image to view the larger photograph - use "back" to return here.
Omar Al Shaheen - Kuwait
Click the image to view the larger photograph - use "back" to return here.
Roberto Gomez - Philippines
Click the image to view the larger photograph - use "back" to return here.
Skyler Woodward - USA
Click the image to view the larger photograph - use "back" to return here.
WORLD POOL CHAMPIONSHIP | ||||
6-10 JUNE 2021 | ||||
THE LAST 64 | ||||
WORLD POOL CHAMPIONSHIP | ||||
6-10 JUNE 2021 | ||||
THE LAST 32 | ||||
WORLD POOL CHAMPIONSHIP | ||||
6-10 JUNE 2021 | ||||
THE LAST 16 | ||||
WORLD POOL CHAMPIONSHIP | ||||
6-10 JUNE 2021 | ||||
THE QUARTER FINALS | ||||
WORLD POOL CHAMPIONSHIP | |
6-10 JUNE 2021 | |
THE GROUPS | |
Group A | Fedor Gorst (ROC) vs Mark Magi (EST) Mark Gray (GBR) vs Julio Burgos (PUR) Jeffrey De Luna (PHI) vs Dimitri Jungo (SUI) Konrad Juszczyszyn (POL) vs Jasmin Ouschan (AUT) |
Group B |
Albin Ouschan (AUT) vs Fabio Petroni (ITA) Roberto Gomez (PHI) vs Stewart Colclough (GBR) Omar Al-Shaheen (KUW) vs Alain Da Costa (FRA) Aloysuis Yapp (SGP) vs Kaiden Hunkins (USA) |
Group C |
Billy Thorpe (USA) vs Francisco Gatsby (CHI) Marc Vidal (USA) vs Ivica Putnik (CRO) Petri Makkonen (FIN) vs Benjamin Belhassen (FRA) Mieszko Fortunski (POL) vs Marcel Price (GBR) |
Group D |
Thorsten Hohmann (GER) vs Tobias Bongers (GER) Mika Immonen (FIN) vs Kristina Tkach (ROC) Sanjin Pehlivanovic (BIH) vs Kevin Lannoye (BEL) Ralf Souquet (GER) vs Craig Osborne (GBR) |
Group E |
Jayson Shaw (GBR) vs Moritz Neuhausen (GER) Jani Siekkinen (FIN) vs Michal Gavenciak (CZE) Ruslan Chinakhov (ROC) vs Alex Montpellier (FRA) Marc Bijsterbosch (NED) vs Imran Majid (GBR) |
Group F |
Casper Matikainen (FIN) vs Elliot Sanderson (GBR) Mark Foster (GBR) vs Jan van Lierop (NED) Mohammad Ali Berjawi (LEB) vs Ryan Flemming *GBR) Max Lechner (AUT) vs Mickey Krause (DEN) |
Group G |
David Alcaide (ESP) vs Andreja Klasovic (SRB) Pijus Labutis (LTU) vs Jeremy Sossei (USA) Robbie Capito (HKG) vs Ruben Bautista (MEX) Denis Grabe (EST) vs Vitaliy Patsura (UKR) |
Group H |
Skyler Woodward (USA) vs Jaroslav Polach (SVK) Radoslaw Babica (POL) vs Ivo Aarts (NED) Vincent Halliday (RSA) vs DJ McGinley (CAN) Daniel Schneider (SUI) vs So Shaw (IRI) |
Group I |
Shane van Boening (USA) vs Petr Urban (CZE) Oscar Dominguez (USA) vs Roberto Bartol (CRO) Karol Skowerski (POL) vs Jonas Souto Comino (ESP) Hunter Lombardo (USA) vs Mats Schjetne (NOR) |
Group J |
Wojciech Szewczyk (POL) vs Marco Dorenburg (GER) Richard Halliday (RSA) vs Aleksa Pecelj (SRB) Oliver Szolnoki (HUN) vs Daniele Corrieri (ITA) Francisco Sanchez-Ruiz (ESP) vs Kevin Simpson (GBR) |
Group K |
Karl Boyes (GBR) vs Lukas Fracasso Verner (USA) Stephen Holem (CAN) vs Badar Alawadhi (KUW) Yukio Akagariyama (JPN) vs Ricky Evans (USA) Corey Deuel (USA) vs Benji Buckley (GBR) |
Group L |
Darren Appleton (GBR) vs Shane Wolford (USA) Marco Teutscher (NED) vs Christoph Reintjes (GER) Ricardo Sini (ITA) vs Jeff Nieuwenhuyzen (AHO) Alexander Kazakis (GRE) vs Kelly Fisher (GBR) |
Group M |
Niels Feijen (NED) vs Tim de Ruyter (NED) Chris Reinhold (USA) vs Yip Kin-Ling (HK) Nick Malai (GRE) vs Veronika Ivanovskaia (GER) Masato Yoshioka (JPN) vs Muhummed Daydat (RSA) |
Group N |
Mateusz Sniegocki (POL) vs Miguel Silva (POR) Mario He (AUT) vs Philipp Stojanovic (CRO) Jakub Koniar (SVK) vs Vania Franco (POR) Tyler Styer (USA) vs Henrique Correia (POR) |
Group O |
Naoyuki Oi (JPN) vs Jennifer Barretta (USA) Roman Hybler (CZE) vs Daniel Maciol (POL) Donny Olson (USA) vs Bahram Lotfy (DEN) Chris Melling (GBR) vs April Larson (USA) |
Group P |
Tomasz Kaplan (POL) vs Sergey Lutsker (ROC) Chris Alexander (GBR) vs Nikos Ekonomopoulos (GRE) Wiktor Zielinski vs Kim Laaksonen (FIN) Joshua Filler (GER) vs Margaret Fefilova (BLR) |
WORLD POOL CHAMPIONSHIP | ||||
6-10 JUNE 2021 | ||||
THE PRIZE FUND | ||||
1st | US $ 50,000-00 | |||
2nd | US $25,000-00 | |||
3rd - 4th | US $ 12,500-00 | |||
5th - 8th | US $ 7,500-00 | |||
9th - 16th | US $ 4,000-00 | |||
17th - 32nd | US $ 2,500-00 | |||
33rd - 64th | US $ 1,000-00 | |||
65th - 96th | US $ 500-00 | |||
WORLD POOL CHAMPIONSHIP | ||||
THE WINNER'S LIST | ||||
1990 - 2021 | ||||
Earl Strickland | USA | |||
Earl Strickland | USA | |||
Johnny Archer | USA | |||
Fong-Pang Chao | TPE | |||
Takeshi Okumura | JPN | |||
Oliver Ortmann | GER | |||
Ralf Souquet | GER | |||
Johnny Archer | USA | |||
Kunihiko Takahashi | JPN | |||
Nick Varner | USA | |||
Efren Reyes | PHI | |||
Fong-Pang Chao | TPE | |||
Mika Immonen | FIN | |||
Earl Strickland | USA | |||
Thorsten Hohmann | GER | |||
Alex Pagulayan | CAN | |||
Chia-Ching Wu | TPE | |||
Ronnie Alcano | PHI | |||
Daryl Peach | GBR | |||
*Not held | --- | |||
*Not held | --- | |||
Francisco Bustamante | PHI | |||
Yukio Akakariyama | JPN | |||
Darren Appleton | GBR | |||
Thorsten Hohmann | GER | |||
Niels Feijen | NED | |||
Ko Pin Yi | TPE | |||
Albin Ouschan | AUS | |||
Carlo Biado | PHI | |||
Joshua Filler | GER | |||
Fedor Gorst | RUS | |||
*Not held | --- | |||
--- | --- |
Click the image to view the larger poster - use "back" to return here.
View Pro9's front page!
Chat about this article in our forums.
Visit The Pro Shop to see new cues and gadgets.
Check out the Pro9.co.uk calendar for details of more events.